Австрия: Меката на бялото вино
Едва ли има друга държава в Европа, която за последните трийсет години толкова много да е променила отношението си към винопроизводството и така стремително да е покачила качеството на вината си както Австрия.
Днес тя заема своето заслужено място във винената Зала на славата и за вината ѝ се знае, че се отличават с постоянно и безкомпромисно качество. Въпреки това, за много потребители по света тя остава непозната. Най-често срещаните предразсъдъци по повод австрийските вина са, че Австрия е прекалено студена страна, за да отглежда грозде и че ако го отгледа, то вината й са сладки. Действителността не би могла да бъде по-различна и любознателните винени хора по света рано или късно имат щастието да опитат интензивните, минерални и сухи бели, плодовите и елегантни червени или феноменалните десертни вина на страната. Обикновено това е началото на доживотна любов.
Австрийските лозя се намират почти изцяло в равнинните и хълмисти източни региони на страната – в областите Долна Австрия (Niederösterreich), Бургенланд (Burgenland) и Щирия (Steiermark). Климатът е умереноконтинентален, с ясно изразени четири сезона и различни влияния: континентално, омекотяващо от Атлантика, студено северно и средиземноморско. Почвите са изключително разнообразни: льосови и гнайсови, шисти, вулканични, пясъчни, глинени и т.н. Сериозни климатични регулатори са Дунав и езерото Нойзидл на границата с Унгария, както и горските масиви в североизточна Австрия.
Като площ винена Австрия е почти толкова голяма, колкото България – 46 500 хектара, като избите са доста повече на брой – 4000. Типично за винарството в Австрия са малки семейни изби и това е решаващо за високото качество на вината. 67% процента от виното е бяло и въпреки, че червените стават все по-добри и търсени, Австрия си остава Меката на бялото вино. Флагманът на местното вино се нарича грюнер велтлинер (Grüner Veltliner) и заема над 1/3 от общата площ на лозята в страната. За сорта се казва, че има сто лица и наистина от него се получават вина във всяка възможна стилистика и качествено ниво: от свежи и леки през екстрактни и плътни до десертни и пенливи вина. Ароматната палитра е изключително широка: бял костилков плод, цитруси, пикантност (бял пипер), ядки, минералност, цветя, подправки и още много други.
Друг сорт, който задължително трябва да бъде споменат, когато става дума за Австрия, е ризлинг. Макар и да заема малко място в насажденията (едва 4.3%), австрийският ризлинг, особено от поречието на Дунав, се счита за перлата в австрийската винена корона: рядък и с изключително качество. Вината са винаги сухи (освен когато не става дума за десертни вина) и се отличават с впечатляващи аромати на праскова, кайсия, екзотични плодове и кремък, както и със забележителна структура и дължина.
Совиньон блан от Австрия е поредното винено постижение на страната, за което тепърва ще се говори. Областта Щирия, на границата със Словения, е известна с топ качеството на вината си, както и със значителния им потенциал за отлежаване. Касис, цариградско грозде, маракуя, аспержи и прясно окосена трева са отличителните аромати за вината от Щирия.
Благодарение на разнообразните си тероари Австрия подслонява и членовете на най-известната бургундска фамилия: шардоне, пино блан и пино гри. Идващи предимно от равнинните и топли лозя на областта Бургенланд, на границата с Унгария, вината от тези сортове могат да се мерят със световно признати образци на виненото изкуство.
Сортовете Цирфандлер (Zierfandler) и Ротгипфлер (Rotgipfler) са специалитет на близкия до Виена Терменрегион и се считат за една от най-добре пазените тайни на австрийското винарство. Заемат миниатюрна част от лозята на един-единствен регион и вината от тях носят в себе си красота и дълбочина, които заслужават да бъдат познавани и обичани.
И ако това ви се струва малко, ето с още кои бели сортове можете да продължите австрийското си винено пътуване: Bouvier, Frühroter Veltliner, Furmint, Müller-Thurgau, Muskateller, Neuburger, Roter Veltliner, Scheurebe, Sylvaner, Traminer и Welschriesling.