Най-уиски буквата в историята
Забелязали ли сте, че изписването на думата уиски има два варианта: “whisky” и “whiskey”? На какво се дължи това? Печатна грешка? Недоглеждане на производителя? Имитация или истинско ? Въпроси, които може би сте си задавали, но не сте открили отговор. Истината е, че няма грешка, защото и двете изписвания са верни. Но все пак нека разберем защо “водата на живота” се изписва със и без “е”.
Whisky или Whiskey?
Ще ви разкажа една притча, която ми беше разказана от добър ирландец и не е много харесвана от добрите шотландци.
Преди много уиски години на британския остров живяла добра английска кралица, която силно обичала “Водата на живота”. За радост на шотландците и за жалост на ирландците тя предпочитала да надига пълни чаши със скоч, а не с ирландско уиски. В един далечен уиски ден в кралския двор влетяла каруца, пълна с бурета, пълни с кехлибарен еликсир. Кралицата нетърпеливо отпила, но усетила нещо нередно. След мъничко отпила още по-търпеливо отново и отново. Тъй като търпението не било от силните ѝ страни, тя си признала, че не харесва тази партида. Веднага се оплакала на шотландските си доставчици, които отхвърлили нейното кралско мнение и си искали заплащането. Те дори отказали да си признаят, че доставката е проблемна. Те загубили в спора си с кралицата. Скоро след това кралски пратеници посетили ирландските земи с молба да закупят уиски от техните казани. Когато пристигнало ирландското течно богатство, кралицата харесала и решила, че ще купува от буйните ирландци. Но не знаела как да различава двете уискита, затова решила да махне буквата “е” в изписването за шотландците и да я остави за ирландското уиски.
Във всяка една притча има много истини и много измислици. Ние сме на мнението, че едно “е” няма да ни обърка, а ще ни мотивира да вдигнем още по-високо чаши за двете уиски кралства: Ирландия и Шотландия.
В допълнение, ще отбележим, че буквата “е” присъства и на етикетите на повечето американски уискита. Това е решение, което производителите взимали сами, но то също е продиктувано от миналото, когато започнали да се произвеждат първите американски уискита. Ако производителят е потомък на ирландци, запазвал буквата “е” в изписването. Ако пък производителят бил потомък на шотландци, изписвал своето произведение като “whisky”.
Японците следват всичко шотландско, затова не е учудващо, че там всички марки изписват без буквата “e”.
Една внимателно подбрана част от необятния уиски свят можете да разгледате в нашия уиски каталог или да им се насладите при нашите приятели от уиски бар Caldo.