Водата на живота
Уиски, ром, коняк, бренди, ракия и още стотици високоалкохолни напитки се разливат по света от векове, но само една от тях идва с името си “Водата на живота”.
Uisge beatha в превод от келтски – “Водата на живота”е първоначалното произнасяне на уискито, което в последствие се е променило на Ишки, Уишки и Уиски.
Различни източници твърдят, че първите уиски дестилации са в периода между 11-ти и 12-ти век, които за огромно съжаление на шотландците са се случили в Ирландия.
Монаси, войници и бръснари са основните производители и потребители на алкохолна течност, която е доста далечна от сегашната кехлибарена магия. Бяла, неотлежала в бъчви и близка по вкус и аромат до водката, рискова за здравето алкохолната течност се е продавала от монаси, правила е смела войската и е дезинфекцирала клиентите на бръснарите и лекарите.
Спиртната течност се дестилирала от зърнени култури – ечемик, пшеница, ръж, царевица или дори картофи, захарно цвекло или други кореноплодни.
Първите официални източници за регламентирана търговска дейност датират от 16-ти век, когато много монаси били разпуснати и принудени да търсят нови свети места в Ирландия и Шотландия, което спомогнало за разпространението на познанието за уиски продукцията.
В края на 17-ти век популярността била толкова голяма, че шотландското правителство започнало да облага с данък производството, което принудило голяма част от дестилериите да затворят или да изпаднат в нелегалност. Работели официално около 8, а над 400 били нелегалните!
През 1823 година шотландското правителството гласувало закон: акциз акт, който легализирал производството на уиски и спомогнало за намаляване на нелегалните дестилерии.
През 19-ти век “Водата на живота” ставала все по-популярна и търсена, все повече качеството и вкусовите разновидности се развивали, но търсенето било основно на Острова. Европа все още била запленена от вкуса на виното. Но eдна малка листна въшка, наречена Филоксера, преобърнала картата на разпространение на уиски. Листният вредител нападнал и унищожил лозовите масиви във Франция и голяма част от Европа. Конякът и брендито били напитките на европейците до 1880 – та година, но след спада на производството им ирландското и шотландско уиски почукали на европейските врати и те се отворили много широко.
В момента уиски се произвежда в Швеция, Швейцария, Германия, Нидерландия, Чехия, Норвегия, Южна Африка, Тайван, Австралия, Нова Зеландия, Япония, Испания, Индия и още, още нестандартни дестинации.
Малка, но внимателна подбрана част от големия уиски свят се предлага в нашия онлайн магазин за вино и алкохол или да опитате на място в уиски бар Caldo.